5 nejčastějších otázek o nošení dětí

Čekáte miminko a láká vás nošení dětí? Přečtěte si 5 nejčastějších otázek, na které se nás maminky ptají. Věřím, že po přečtení tohoto článku vám bude kontaktní rodičovství a nošení zase o kousek blíž. 

 

Budou mně z nošení bolet záda?
Nošení v šátku nebo v nosítku je pro záda nosiče mnohem méně zatěžující než nošení jen na rukou, naopak je to úleva.  Těžiště dítěte a rodiče jsou blízko u sebe – jedno tělo, jednotka!
A navíc volné ruce např. pro sourozence.  Přesto neříkám, že vás nikdy záda nezabolí! Každý má záda v jiné kondici! Vnímáme své tělo, vnímáme potřeby dítěte a podle toho reagujeme.
Každá minuta nošení je pro dítě přínosem, každý okamžik nošení se počítá!
 
nosící mikiny_výřez2
 

V šátku nebo nosítku?

Pro nejmenší je klasika šátek, tkaný nebo elastický. Přizpůsobí se Vám a Vašemu dítěti nejlépe. Ovšem na trhu existuje již i řada nosítek, které umožňují fyziologickou pozici a dostatečnou oporu od narození. Při výběru je k zohlednění i sociální aspekt, tedy, kde se šátek či nosítko vyrábí a za jakých podmínek. Vyhledávaná jsou tzv. rostoucí nosítka, která se různými způsoby dají zvětšovat na zádovém panelu do výšky i do šířky, jak miminko roste – knoflíky, suchými zipy, stahovadly.

 
Od kdy nosit své dítě v šátku?

Od prvního dne života.  Nejčastěji však začínají rodiče nosit až po několika týdnech, někteří ještě později. První týdny s miminkem jsou ve znamení vzájemného poznávání v tělesném kontaktu – ideální je být co nejvíc spolu zachumlaní v posteli.  Jakmile nastane potřeba, začínáme nošení zařazovat do chodu dne – někdo postupně, někdo nosí své dítě na těle intenzivně. Každý máme svou míru. 

IMG_9153 - kopie_1

 

Které šátky jsou vhodné na nošení?

Nejvhodnější jsou šátky určené k nošení dětí, bez škodlivých látek, odolné proti slinám, otestované na bezpečnost. Nejčastěji používané jsou tkané šátky, jsou příčně pružné, umožňují tak ideální přizpůsobení matce i dítěti a poskytují dostatečnou oporu. Výrobci používají různé způsoby tkaní a materiálů, tedy i od jednoho výrobce se šátky liší svými vlastnostmi. Někomu vyhovují elastické šátky, zpravidla pro první měsíce. Elastické šátky pruží v diagonálních směrech mnohem více, míra elasticity se u různých výrobců velmi liší.

 

V čem nosit za horšího počasí? Nebude tam miminku zima? 

V létě je to jednoduché, navážeme do šátku a můžeme vyrazit. Když ale teploty klesnou, přidá se vítr a déšť je potřeba se lépe vybavit. Na chladnější letní večery, jaro a podzim vám poslouží nosící mikina. Výhodou je, že je krásně pružná a heboučká.

Když ale teploty klesnou a přidá se vítr či déšť je třeba sáhnout po nosící bundě. Funkční softshell s membránou vás dostatečně ochrání, vnitřní fleesová vrstva zahřeje a navíc bunda krásně dýchá, takže se vy ani miminko nespotíte. 

Díky měnitelnému přednímu dílu bundy lehce měníte z nosící na dámskou bundu, takže vám vydrží roky.  

 La Tulia_nosící mikina_babywearing hoodie_sapphire blue ptaciacintmamani

 

 V La Tulii máme rádi udržitelnou módu, a tak vymýšlíme oblečení tak, aby bylo nejen krásné, ale také funkční a dělalo radost co nejdéle. Proto nosící mikina zapadá do nosící bundy jako plátky cibule a tahle vyladěná dvojka vás i miminko zahřeje po celý rok.  Od letních večerů až po mírné mrazíky.

 

Společně s Ivou Gondekovou, lektorkou šátkování,  jsme daly dohromady těchto 5 nejčastějších otázek, které maminky na začátku nošení řeší. Doufám, že vám pomohly zahnat obavy, které často řeší každá novopečená maminka.

Nošení dětí je staletími ověřený způsob života s dětmi. Nejsou to žádné novoty. Nosilo se odpradávna. Věřte své intuici, a užijte si se svým miminkem tento přirozený láskyplný kontakt. 

 

Zajímalo by vás o nošení ještě něco dalšího? Klidně nám napište tipy na další články na info@latulia.cz

 

 

Autorky: 

Iva Gondeková, www.nosenivsatku.cz

Petra Orságová, www.LaTulia.cz