5 nejčastějších otázek o nošení dětí

Čekáte miminko a láká vás nošení dětí? Přečtěte si 5 nejčastějších otázek, na které se nás maminky ptají. Věřím, že po přečtení tohoto článku vám bude kontaktní rodičovství a nošení zase o kousek blíž. 

Jste těhotná nebo máte čerstvé miminko a hluboko uvnitř sebe cítíte, že byste ho ráda měla co nejvíc u sebe. Jenomže jste četla a slyšela spoustu námitek. 
Skutečně jsou tahle tvrzení pravdivá? Taky máte pocit, že tak nějak odporují zdravému rozumu a mateřskému instinktu, ale chybí vám dostatek informací a možná i trochu odvahy začít o miminko pečovat jinak, než jak vám velí rady babiček, tetiček a serverů pro maminky? 

 

Zavinovací cardigan_Café Noir_těhotenský cardigan_zavinovací cardigan pro nošení dětí (3) - kopie

 

 Pojďme se na ty nejčastější podívat zblízka: 

1/ Miminko se nesmí nosit, dokud nedrží hlavičku nebo dokud nesedí.

Miminko bylo 9 měsíců vaší součástí. Vy jste pro něj byla celý vesmír. Zná vás tak dobře a miluje vás tolik jako nikdo jiný. Všechny jeho potřeby jste naplňovala vy. Když se miminko narodí, nezmění se pro něj nic kromě prostředí. I po narození potřebuje hlavně vás, protože vy jste i nadále celý jeho svět. Vám hluboce důvěřuje, že naplníte jeho potřeby a cítí se u vás v bezpečí.
Kdy jindy proto miminko u sebe nosit, než když vás nejvíc potřebuje? Tím, jak poroste, jak bude zrát a vyvíjet se, bude vás potřebovat čím dál tím méně. Proto nemá význam ani smysl čekat na nějaké “až”. “Až bude držet hlavičku”, “až bude sedět”... Věřte nám, že až bude sedět a chodit, nebude už nošení na vašem těle potřebovat tolik jako ho potřebuje v prvních dnech, týdnech a měsících po narození. 

 

"Důvěřuj svým instinktům. Děti se nosily co svět světem stojí."
Nošení v šátku_Iva Gondeková
 

Po porodu se navíc s miminkem poznáváte, učíte se spolu žít v souladu, zamilováváte se do sebe. Jednoduše řečeno - budujete pevné základy vztahu. A k tomu právě nošení úžasně napomáhá. Na intenzivní doteky mezi vašimi těly reaguje mozek miminka, ale i ten váš tvorbou a vylučováním hormonů lásky - oxytocinem, prolaktinem, endorfiny atd. Tyto hormony tlumí bolest, vyvolávají pocity spokojenostiradosti a štěstí a z mámy jednoduše dělají mámu.
A proto na nic nečekejte. Nepřipravte sebe ani miminko jen kvůli hloupým nepodloženým radám o dobu, která už se nikdy nedá vrátit, opakovat ani napravit. Po porodu si nechte čas na zotavenou, mazlete se s miminkem v pelíšku kůže na kůži, ale až vám to přestane stačit a budete chtít vstát, není nic jednoduššího, než si miminko navázat do šátku nebo ergonomického nosítka a pomalu se začít hýbat.
 


2/ Miminko potřebuje k zdravému vývoji hlavně tvrdou podložku a ke spánku postýlku.


Tomu, kdo toto tvrdí, chybí hlavně základní biologické znalosti. Lidské mládě se rodí jako savec a nošenec. To je jeho přirozenost, daná milionem let evolučního vývoje. Evoluce se ještě nepřizpůsobila kulturním změnám a proto ani miminko nechápe, že se narodilo do 21. století, které má pro něj připraveno mnoho umělých “náhražek matky” a skvělých rádců. Miminko se rodí stále jako pravěký človíček s pravěkými očekáváními a potřebami. Proto je i biologicky nastaveno tak, aby se nejlépe a nejzdravěji vyvíjelo po všech stránkách na těle mámy. Tělo mámy miminku poskytuje výborné prostředí pro psychomotorický vývoj, dostatečné podněty pro smysly, jistotu a bezpečí pro emoční a sociologický vývoj. To platí jak pro chvíle bdění, tak pro chvíle spánku. Dotek je jedna ze základních potřeb. Miminko má doslova hladovou kůži a potřebuje cítit kůži mámy na co největší ploše svého těla. Každý člověk potřebuje dotek.

 

 "Bez doteku usycháme jako strom bez vláhy."

 

La Tulia nosící bundy

 

Nebojte se na své dítě sahat, nosit ho a mazlit se s ním tak, jak vám ruce narostly. Nepotřebujete k tomu speciální návody, poučky, tvrdé podložky ani peřinky.

Nevěřte tomu, co se vám podprahově vnucuje: že jste pro svoje dítě ta nejnebezpečnější osoba na světě a že ho nenávratně poškodíte, když na něj budete neodborně a příliš často sahat. Je to totiž přesně naopak!

 

 

3/  Nošením si miminko akorát rozmazlíte a bude na vás závislé.


Co si vlastně rádci a odborníci představují pod slovem “rozmazlit”? Že by tím měli na mysli pevné základy vztahu mezi mámou a dítětem, nedejbože důvěru dítěte a pocit bezpečí, který mu máma může poskytnout?

Odpovězte si sama sobě: můžete dítě rozmazlit láskou? Můžete ho rozmazlit tím, že mu naplníte jeho vrozené potřeby, mezi něž patří potřeba dotyku, nošení a fyzické přítomnosti?


My jsme přesvědčené o tom, že čím víc lásky - čím pevnější základy dítě od vás hned v počátcích svého života dostane, tím víc sebevědomí a schopnosti se od vás odpoutat jednoho dne bude mít.

A aby dítě vědělo, že je milováno a přijímáno, potřebuje vaší lásku cítit tělíčkem, doslova a do písmene fyzicky. Na dálku nepozná, že ho milujete.

 5DIV4493

 

4/ Budou mně z nošení bolet záda?
Nošení v šátku nebo v nosítku je pro záda nosiče mnohem méně zatěžující než nošení jen na rukou, naopak je to úleva.  Těžiště dítěte a rodiče jsou blízko u sebe – jedno tělo, jednotka!
A navíc volné ruce např. pro sourozence.  Přesto neříkám, že vás nikdy záda nezabolí! Každý má záda v jiné kondici! Vnímáme své tělo, vnímáme potřeby dítěte a podle toho reagujeme. Navíc správně uvázaný šátek a dobře nastavené nosítko vás naopak nutí mít záda narovnaná a přenáší váhu dítěte do správných míst. 
Každá minuta nošení je pro dítě přínosem, každý okamžik nošení se počítá!
 

5/ Chci nošení vyzkoušet, ale nevím jak v čem nosit. V šátku nebo nosítku? A co na sebe v chladnějších dnech? 

Pro nejmenší miminka je klasika nosící šátek, tkaný nebo elastický. Přizpůsobí se vám a vašemu dítěti nejlépe. Ovšem na trhu existuje již i řada nosítek, které umožňují fyziologickou pozici (tzv. ergonomické nošení) a dostatečnou oporu od narození.  Vyhledávaná jsou tzv. rostoucí nosítka, která se různými způsoby dají zvětšovat na zádovém panelu do výšky i do šířky, jak miminko roste – knoflíky, suchými zipy, stahovadly. Největší výběr i odborné rady pro výběr šátků a nosítka najdete např. na webech: Nošení v šátku, Šátkománie.cz, iŠatky.cz , Kouzlo nošení a dalších. 

 

La Tulia_nosící mikina_nosiaca mikina_nošení dětí_nosenie deti_2v1 nosící_dámská (8)

 
A čem nosit za horšího počasí? Nebude tam miminku zima? 

V létě je to jednoduché, navážeme do šátku nebo vezmeme nosítko a můžeme vyrazit. Když ale teploty klesnou, přidá se vítr a déšť je potřeba se lépe vybavit. Na chladnější letní večery, jaro a podzim vám poslouží nosící mikina. Výhodou je, že je krásně pružná a heboučká. Využijete ji po celý rok pro nošení dětí i jako dámskou. 

Když ale teploty klesnou a přidá se vítr či déšť je třeba sáhnout po nosící bundě. Funkční softshell s membránou vás dostatečně ochrání, vnitřní fleesová vrstva zahřeje a navíc bunda krásně dýchá, takže se vy ani miminko nepotíte. 

Díky měnitelnému přednímu dílu bundy lehce měníte z nosicí na dámskou bundu, takže vám vydrží roky.  

  La Tulia_nosící bunda ČErná UNISEX (4)

  

V La Tulii máme rádi udržitelnou módu, a tak vymýšlíme oblečení tak, aby bylo nejen krásné, ale také funkční a dělalo radost co nejdéle. Proto nosicí mikina zapadá do nosicí bundy jako plátky cibule a tahle vyladěná dvojka vás i miminko zahřeje po celý rok. Od letních večerů až po mírné mrazíky.

 

Společně s Ivou Gondekovou, lektorkou nošení dětí a šátkování, jsme daly dohromady těchto 5 nejčastějších otázek, se kterými se na nás maminky na začátku nošení obracejí. Doufám, že vám pomohly zahnat obavy, které často řeší každá novopečená maminka. 
Pokud se o nošení dětí zajímáte hlouběji nebo potřebujete vědecky podložená fakta o nošení, doporučujeme přečíst knížku Miminka v rovnováze - Nošení podle poznatků fyzioterapie. Více o ní najdete zde.

Nošení dětí je staletími ověřený způsob života s dětmi. Nejsou to žádné novoty! Ani módní trend. Nosilo se odpradávna. Věřte své intuici, a užijte si se svým miminkem tento přirozený láskyplný kontakt. 

Nošení je LÁSKA

 

 

Autorky: 

Iva Gondeková, www.nosenivsatku.cz

Petra Orságová, www.LaTulia.cz 

Zpět do obchodu